כריתת עצים וגיזום עצים בעיני החוק

 
 
אין ספק, שישנם מקרים שבהם גיזום עצים וגם כריתת עצים הן פעולות שהן מחויבות המציאות. בהמשך נביא רשימת מקרים ומצבים שבהם צריך, ואפילו חובה לבצע גיזום עצים או כריתה של עצים, אולם בתחילת הדברים נציין, כי בשני המקרים מדובר בפעולות הדורשות קבלת אישורים מתאימים. זאת משום שמדובר בפעולות שאם הן מתבצעות ללא אישור מתאים, הן עבירה על החוק.
 

אופק – כריתה וגיזום עצים על פי החוק

 
 
"חוק האילנות" הוא חוק שמטרתו להגדיר אילו סוגי עצים הינם עצים המוגנים מפני כריתת עצים. חוק זה קובע, כי כל עץ שהינו עץ בוגר, היינו עץ שגובהו הוא למעלה משני מטרים ושקוטר הגזע שלו הינו עשרה סנטימטרים ויותר, ושמופיע ברשימת העצים המוגנים, הינו עץ המוגן בפני כריתה, ולא משנה היכן הוא נטוע. המשמעות של חוק זה היא, שגם הרבה עצים בוגרים שנטועים בגינה פרטית הינם עצים מוגנים, ולא ניתן לכרות אותם מבלי לקבל אישור מתאים. את האישור יש לקבל מפקיד היערות של הקרן הקיימת לישראל, כאשר פקידים כאלה פועלים במקומות שונים ברחבי הארץ ולהם יש להגיש טופס בקשה מסודר לכריתה או להעתקה של עץ. חשוב לציין שבערים הגדולות ירושלים, חיפה ותל אביב, אגף שיפור פני העיר (שפ"ע) שבעירייה הוא האחראי על מתן היתרי כריתת עצים. גיזום עצים אינו מוזכר בחוק, משום שבדרך כלל הוא מתבצע בעיקר מטעמי בטיחות ובכל מקרה – בלי לפגוע בעץ.
 
 
 
גוזם עצים מקצועי
 
 
 
 

מצבים המחייבים כריתת עצים

 
כאמור לעיל, ישנם מספר מצבים שבהם כריתת עצים היא פעולה מחויבת המציאות, ובהם:

כאמור לעיל, ישנם מספר מצבים שבהם כריתת עצים היא פעולה מחויבת המציאות, ובהם:
 
  • מפגע בטיחותי – עץ שמהווה סכנה בטיחותית הינו עץ שחייב בכריתה. מדובר בעצים מטים לנפול, בעצים הסמוכים מדיי לכבלים חשמליים, עצים רקובים שעלולים ליפול וכד'.

  • מזיקים– ישנם מזיקי עצים שיכולים לסכן את בני האדם הנמצאים בקרבתם או לחלופין כאלה שאינם מרפים מהעץ ומהווים סכנה ממשית גם עבורו. גם במקרים כאלה מקבלים בדרך כלל אישור כריתת עצים מפקיד היערות של הקרן הקיימת לישראל.

  • מחלות– עצים חולים שאנשי מקצוע לא מצליחים למצוא פתרון למחלתם ומהווים סכנה עבור עצים אחרים – הינם עצים שבדרך כלל מתקבל אישור כריתה עבורם.

בכל מקרה אחר, כגון קינון של עטלפים, חדירת השורשים למערכת הביוב, הסתרה של השמש, ענפים שגדלים "פרא" או עלים שנושרים – בדרך כלל לא יתקבל אישור כריתה שכן ניתן לפתור את הבעיות הללו באמצעות גיזום עצים נכון.

אופק גיזום וכריתת עצים מבצעת עבודות כריתת עצים באמצעות סנפלינג, אך ורק על פי החוק. בנוסף מבצעת החברה עבודות גיזום עצים שיכולות להציל את העצים שלכם מכריתה, וכוללות גיזום ענפים שצמחו פרא, טיפול בחסימת צנרת הביוב על ידי שורשי העץ, גיזום ענפים מסוכנים ועוד.

לקבלת מידע נוסף אודות כריתת עצים ועבודות גיזום עצים – פנו אלינו ונשמח לעמוד לשירותכם.