גיזום ענפי גפן

 

גיזום של הגפן הוא דבר חשוב

 
 
 
 
גפן הוא צמח פופולרי מאוד שנמצא בתפוצה כלל עולמית. ישראל מהווה אזור גידול נהדר עבור צמח זה ולכן רבים בוחרים לגדל אותו אצלם בגינה או במרפסת. לגפן יש כמה תכונות מיוחדות. ראשית, מדובר בצמח מטפס אשר נוטה להתפשט לאזורים רבים. שנית, הגפן אינו בעל יכולת נשיאה של כל משקל הצמח לעתים קרובות, במיוחד אם יש עליו ענבים. עקב תכונות אלה, חשוב מאוד לבצע גיזום עבור הגפן, הן מבחינה אסתטית והן מבחינת הישרדות הצמח. גיזום גפן בצורה נכונה מאפשר לצמח לטפס למקום הרצוי, נותן לחלקי הצמח להחזיק את המשקל הרב שיש עליהם ומעודד צמיחה של ענפים חדשים.
 
 
 
גיזום גפן
 
 
 
 
 

 

מה חשוב לדעת לגבי גיזום של גפן?

 
יש מספר דברים שכדאי לדעת לגבי גיזום גפן:

  • גיזום בעונה המתאימה - הגפן נמצא במעין תרדמה בחודשי בחורף, במהלכה רוב עליו נושרים והוא לא מצמיח ענפים חדשים. הגיזום של הגפן צריך להתבצע בסוף החורף על מנת שהצמח יוכל להתחיל את שגשוגו לקראת האביב. גיזום בעונה הנכונה מאפשר הצמחה איכותית של עלים, של ענפים וכמובן גם של פירות.
  • קשירת הצמח – כחלק מפעולת הגיזום יש לקשור חלקים מסוימים של הגפן לצורך הקניית יציבות ותמיכה. קשירה של אזורים מסוימים עשויה לגרום להם לא להתפתח וזהו דווקא דבר טוב אם אתם רוצים שהגפן שלכם יטפס רק בכיוון מסוים.
  • חשיפה לשמש – חשוב לגזום את הצמח בצורה שתיתן חשיפה לשמש למרבית החלקים שלו. דבר זה מאפשר לעלי הגפן לבצע פוטוסינתזה ולשגשג בצורה יפה.

 

איך לגזום גפן?

 
גיזום גפן יכול כמובן להתבצע או בצורה עצמאית או על ידי הזמנת בעלי מקצוע. לכל אפשרות יש יתרונות וחסרונות משלה, מה גם שצריך להביא בחשבון נסיבות אובייקטיביות. ראשית, כדאי לבדוק מה היקף הגיזום הנדרש ולספור בכמה עצים מדובר. ככל שיש יותר עצים שאותם רוצים לגזום, כך עולה התועלת של הזמנת בעלי מקצוע. למעשה, זו הסיבה שבשדות חקלאיים שונים משתמשים בכוח אדם מוגבר.

שנית, רצוי להביא בחשבון ניסיון קודם עם גיזום של גפן. הפעולה עצמה של הגיזום דורשת רמה מסוימת של מיומנות ומחייבת היכרות עם העונות המתאימות, עם האופן שבו צריך לקשור את הצמח ועם מידת החשיפה הרצויה לשמש. אז נכון שלומדים את הטכניקה הזו עם השנים, אבל יש מקרים שבהם רוצים מלכתחילה להבטיח גיזום מקצועי.
 

גיזום נכון של הגפן הוא עבודה למקצוענים

 
 
לא כל אחד יכול לבצע גיזום גפן בצורה שתאפשר לצמח להניב פרי ולהיות אסתטי לאורך זמן. זוהי עבודה לאנשי מקצוע בתחום הגינון. בחברת אופק המספקת שירותי גיזום עצים וכריתה אנו מעסיקים גננים מקצועיים שיש להם ניסיון רב בגיזום של גפנים. אנו מעניקים לכל לקוח שירות בסטנדרט הגבוה ביותר. הגיזום שאנו מבצעים יעניק לגפן שלכם רעננות, מראה אסתטי ויכולת נהדרת להנבת פירות. אם אתם זקוקים לגיזום איכותי של הגפן שלכם – נשמח לעזור לכם באופק כריתה וגיזום עצים.