מתי צריך לבצע גיזום וכריתת עצים?

 
גיזום עצים יכול להישמע לחלקנו כעוד עבודת גינון, שיש לה מטרות אסתטיות בלבד. כריתת עצים מתקשרת עבור רובנו לאקט אנטי-סביבתי, שפוגע ביערות ובאיזון האקולוגי. אולם למעשה, לעבודות גיזום עצים וכריתת עצים יש גם חשיבות בטיחותית רבה. במאמר הבא תוכלו ללמוד מתי יש צורך לבצע גיזום וכריתת עצים.
 
 

סכנה, עץ נופל!

 
עצים יכולים להיראות תמימים למדי. הם מעניקים לנו צל ופירות טעימים והופכים את הנוף שלנו לירוק וליפה יותר. אולם עצים יכולים להיות גם מסוכנים. עצים בני עשרות ומאות שנים יכולים להכיל ענפים עבים במיוחד, שעלולים לקרוס מרוב הכובד שלהם. לעיתים העץ כולו נוטה ליפול בגלל הכובד שלו, איתני הטבע או כל סיבה אחרת. וכשמדובר בעצים הנמצאים בסביבת בני אדם (כמו גנים ציבוריים, שמורות טבע בהן נוהגים לבלות מטיילים וכו') או בקרבת רכוש (מכוניות, מבנים וכו'), הסכנה גדלה שבעתיים, שכן הם עלולים לגרום לנזקים כבדים לרכוש ואף לנפגעים בגוף ובנפש.

בדיוק בשל סיבות אלו יש לבצע כריתת עצים מבוקרת. כדי למנוע אסון ונזקים כבדים לרכוש, גוזמי עצים מקצועיים צריכים לגזום את הענפים המסוכנים או לכרות את העץ כולו. כשהגיזום או כריתת העץ נעשים בצורה מבוקרת ומקצועית, אין חשש שייגרם כל נזק.
 
 
 
גיזום עצים בשטח
 
 
 
 
 

הכן את עירך לחורף

 
תקופת השיא של עבודות גיזום עצים וכריתת עצים היא לקראת בוא החורף, ובמיוחד לפני שמגיעה סערה גדולה. בשעת סערה, הסכנה לנפילת ענפים מעצים או לקריסת עצים שלמים היא גדולה ומכופלת. אין צורך בסופת טורנדו או הוריקן כדי לגרום לנפילת עץ על רכבים חונים או כדי שענפי העץ ישברו חלונות בבתים.

לכן, לקראת החורף כדאי ואף רצוי לבצע גיזום של עצים מועדים לפורענות, ואפילו כריתת עצים בעת הצורך. כשמדובר בעצים בשטחים ציבוריים (ברחוב, בגן שעשועים, בבית ספר וכו') זוהי אחריותה של הרשות המקומית לבצע את הגיזום או כריתת העץ. אולם כשמדובר בעץ פרטי, בחצר הבית שלכם או בגינתו של בניין מגורים משותף – על הדיירים מוטלת האחריות להיערך ולהזמין גוזמי עצים מורשים.
 

לשיפור שדה הראייה

 
לעיתים רבות העצים מסכנים אותנו לא בגלל שהם עלולים לקרוס, אלא פשוט בגלל שהם גדולים מדי. עצים רבים הנטועים ברחבי הערים ובדרכים בין-עירוניות עלולים לצמוח לממדים כה גדולים, עד כי הם חוסמים את שדה הראייה של הנהגים בצמתים, בכיכרות, במחלפים וכו'.
כדי להבטיח את ביטחונם ושלומם של הנהגים באזור, וכדי שנהגי הרכבים לא יצטרכו להמר בכל פעם שבה הם בוחרים לבצע פנייה מבלי לראות אם הכביש פנוי, יש לבצע גיזום עצים.

לסיכום, לגיזום ולכריתת עצים יש חשיבות רבה בפן הבטיחותי. אך תהא הסיבה אשר תהא, גיזום וכריתת עצים חייבים להתבצע על ידי גוזמים מקצועיים ומורשים. רק הם יוכלו לבצע את המלאכה מבלי לסכן את האנשים והרכוש שנמצא בסביבה, מבלי לסכן את עצמם וגם מבלי לפגוע ביכולת הצמיחה וההתחדשות של העץ. עם חברת אופק כריתת עצים תוכלו גם אתם להבטיח שאף עץ לא יסכן את שלומכם ואת רכושכם.