גיזום מקצועי

 
 
גיזום, בהגדרתו, הוא כריתה וחיתוך של ענפי עצים או צמחים. לכאורה – מאוד פשוט: לוקחים מסור או מזמרה, ו...גוזמים! בפועל, אין הדבר כך. גיזום לא נכון של ענפים יכול לגרום לפגיעה בצמיחתו העתידית של העץ, ובמקרים מסוימים גם לגרום לחוסר יציבות של העץ, שיכול להוביל לקריסתו. במאמר זה ננסה להביא בפניכם את כל המידע הדרוש לביצוע עבודות גיזום נכונות.
 

פותחים אופק לצמיחה חדשה

 
לגיזום ענפי העץ והצמח יש מטרה עיקרית אחת – לשפר את צמיחתם. ממש כמו תספורת לשיער שלנו,הוא גורם לצמיחה מהירה ובריאה יותר, ולכן חשוב לבצע את אותו אם רוצים לשמר את צמיחת העץ או הצמח.
מטרה נוספת היא להסיר ענפים חולים ולהגדיל את איכות הפירות של העץ, ועוד מטרה היא לעצב את העץ / הצמח בצורה כזאת שיתאים למקומו ולא יפריע לצמיחתם של עצים או צמחים אחרים, או לחלופין – שלא יחסום מעבר בשבילי הגינה.
 
 
גיזום עירוני
 
 
 
גיזום
 
 
 
 

גיזום עירוני - כדי שהירוק יהיה ירוק מאוד

 
גיזום עצים הוא עבודה למקצוענים. נכון שלכאורה כל אחד יכול לבצע זאת, אולם כאשר מדובר על עצים בשטח ציבורי, מאוד רצוי שיבצע את העבודה גורם מוסמך, כדי לא לגרום לסכנה לציבור ולרכוש. ונסביר: כאשר ישנו עץ הצומח פרא וניצב על מדרכה ציבורית בלב לבה של עיר, כריתה לא נכונה שלו עלול לגרום להתמוטטותו. אולי לא באותו רגע, אולי לא בתוך יומיים, אבל גם אם זה יקרה בעוד כחודש, הנזק יכול להיות עצום.

לכן, כאשר מחליטים לבצע גיזום בשטח עירוני, התיאום עם חברה לביצוע עבודות כריתה וגיזום מוטל על העירייה או על המועצה. בטיחות התושבים ורכושם היא חלק בלתי נפרד מחיי השגרה בעיר ובכל יישוב קהילתי, ולכן חשוב מאוד להקפיד ולשים לב לעצים הרבים הניצבים בשטח ולקרוא מבעוד מועד למומחים.
 
גיזום עץ לפני
גיזום עץ אחרי
גיזום ברוש במקום פתוח
גיזום עצים בגובה
גיזום עץ בבית פרטי
גיזום עצים מקצועי
גיזום ברוש בטיפוס ללא גישה למנוף
עבודות גיזום בגובה
גיזום בטיפוס וקשירה
פעולת הגוזם בשטח
 

העץ שלך ירוק יותר

 
לכאורה, אין שום מניעה שתבצעו את עבודות הגיזום של העצים והצמחים בגינה הפרטית שלכם בעצמכם. אבל, לפני שתגשו למלאכה, חשוב שתכירו את תכונות הצמחים והעצים הקיימים בגינה שלכם, כדי שלא תפגעו בצמיחתם העתידית. אם אתם לא בטוחים בצורת הגיזום הנכונה – היעזרו בפעמים הראשונות בבעל מקצוע בתחום, בקשו ממנו הדרכה מדויקת ובפעמים הבאות כבר תוכלו לבצע אותו בעצמכם.

ישנן מספר שיטות לגיזום:
  • קיצור ענפים ארוכים
  • על מנת לגרום לכך שענפי העץ / הצמח יצמחו לכיוון אחר מזה שצמחו עד כה
  • דילול שנועד לאפשר לאור ולאוויר לחדור למרכז הצמח ולגרום ללבלוב של ענפים חדשים
  • גיזום עד בסיס הצמח שנועד לחידוש כל ענפיו
 
 
אופק גיזום וכריתת עצים
 
 
 
עובדים בגובה - גיזום עץ
 
 
 
 

מתי מבצעים את הגיזום?

 
יש להתאים את "עונת הגיזום" לסוג הצמח או העץ. כך לדוגמה שיחים ועצים נשירים יש לגזום בחודשי החורף ינואר ופברואר, כשהם בתרדמת; ורדים יש לגזום כשהם מתחילים להתעורר מתרדמת החורף – בסביבות חודש פברואר; עצי מחט וערערים יש לגזום בחורף, החל מאמצעו ועד סופו; שיחים טרופיים יש לגזום אך ורק עם סיום הקרה הלילית, בתחילת האביב (אפריל), כדי שהענפים החדשים לא ייפגעו מהקור.

ישנם עצים ושיחים מסוגים נוספים, שיש לגזום בעונות שונות. אם אתם לא בטוחים בעונת הגיזום – התייעצו עם מומחה, על מנת שעבודתכם לא תהיה לשווא ויותר מזה – על מנת שלא לגרום לנזק לצמח או לעץ.

בהצלחה!